Namura +1.00mm Top End Kit NX-30000-4K for Suzuki RM125 1990-2000
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
DS00-9818
UPC:
MPN:
NX-30000-4K
Condition:
New
Description
Specifications
Part: Top End Kit
Size: 54.94 mm
Oversize: +1.00 mm
Piston Type: Cast
Ring Count: Single Ring
Product Features
  • Anodized piston head increases strength and heat dissapation.
  • MOST Namura pistons feature a machined head which helps reduce carbon build-up and reflect heat.
  • All components are manufactured to OE-specs.
  • Paper gaskets are composed of non-asbestos Nitrile Butadiene bonded cellulose fiber materials, which maintain their tensile strength and torque retention in operating conditions over 300F.